Strona ARTYSTKI LUBLINA przedstawia wybrane, niezwykłe kobiece osobowości. Pozornie różnią się bardzo, zajmują się poezją, komiksem, malarstwem. tańcem, fotografią, literaturą, animacją poklatkową, itd. Mają różne zainteresowania, inspiracje, wizje świata i poglądy na sztukę, są na początku swojej artystycznej ścieżki albo krocza nią od dłuższego czasu, mają różne temperamenty, gust, … i tak można by długo wymieniać.

Ale łączy je zapewne więcej niż różni. Bo są kobietami z ogromną wrażliwością, pasją, ciekawością świata, otwartością i kreatywnością. Łączy je jeszcze to, że znalazły czas żeby spotkać się ze nami i porozmawiać, wymienić myśli, refleksje, pośmiać się, wypić herbatę, odpowiedzieć na zestaw 5 pytań oraz całej serii innych, no i pomóc w zgromadzeniu danych o nich. Bo wbrew pozorom opisanie tak niezwykłych osobowości, pokazanie ich dorobku, stanowi spore wyzwanie, ale mamy nadzieję, że jakimś stopniu nam się to udało.

 

Projekt „ARTYSTKI LUBLINA” jest kontynuacją działania, które zostało zainicjowane w ramach przyznanego Dorocie Ozimek Prezesce Fundacji SZPILKA stypendium Prezydenta Miasta Lublina na realizację projektu z zakresu upowszechniania kultury oraz jego kontynuacji „Artystki Lublina. Spotkanie 1” w roku 2015 r. W ramach tych działań powstała strona internetowej i profil na facebooku, które są formą subiektywnego „portfolio” wybranych kobiet-artystek znanych i mniej znanych, związanych z Lublinem poprzez miejsce urodzenia lub miejsce tworzenia. Jest to przystępna dla wszystkich baza wiedzy o tych artystkach: biografia artystyczna, artist statment (autorski opis aktywności twórczej), oraz ich refleksje o sztuce, o tym co je inspiruje, co chciałby stworzyć dla Lublina itp. Ważną częścią tego programu jest także prezentacja prac i dokonań artystek. Głównym źródłem informacji są wywiady, zebrane informacje z publikacji książkowych i internetowych, dokumentacja fotograficzna, materiały audio, video udostępnione przez artystki. Zamieszczane materiały są autoryzowane przez bohaterki.

Ważną częścią projektu są warsztaty prowadzone przez artystki. Bezpośredni kontakt z artystką oraz jej twórczością będzie inspiracją dla amatorek oraz możliwością wyzwolenia potencjału twórczego i kreatywności „zwykłych” kobiet.

Projekt zakończy się wydaniem publikacji zawierającej informacje o artystkach i ich twórczości, która
będzie bezpłatnie rozpowszechniana.

Projekt „ARTYSTKI LUBLINA” będzie wyjątkową próbą uchwycenia stanu kobiecej aktywności w kulturze i próbą integracji różnych środowisk. Będzie miał za zadanie jak najszerzej promować kobiecy potencjał artystyczny w Lublinie.

Projekt jest realizowany przy pomocy finansowej miasta Lublin.

LOGO 700 POZIOM

Zapraszamy Cię do poznania „naszych” ARTYSTEK LUBLINA. Może je wszystkie znasz, może dopiero je poznasz, albo poznasz je na nowo. Dla nas stanowią niezwykłą inspirację i samo ich spotkanie jest wspaniałą przygodą, czego i Tobie życzymy.

Dodaj komentarz