Monika Mincewicz

Rocznik: 1986

Wykształcenie:
2010 – magister sztuki; kierunek studiów: „Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych”; profil: Grafika Projektowa; Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
2010 – tytułu lastyka; kierunek: Techniki Graficzne; Policealne Studium Plastyczne: Szkoła Sztuki i Projektowania PSP im. St. Wyspiańskiego w Lublinie.
2008 – 2010 – Roczne stypendium zagraniczne programu „Erasmus” na wydziale „Département des Arts Plastiques” w „Université de Haute Bretagne, Rennes 2″ we Francji.

Wystawy indywidualne:

02.2015 – wystawa ilustracji, Kawiarnia Miłość, ul. Cicha 4, Lublin

12.2014 – wystawa ilustracji, Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów, Warszawa

10.2014 – wystawa ilustracji, herbaciarnia-galeria „U Ciebie”, Nałęczów

11.2014 – wystawa ilustracji, Fundacja Słoneczny Pokój, Autonomiczne Centrum Społeczne, Lublin.

11.2009 – wystawa ilustracji, grafiki i fotografii, Galeria Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku

Wystawy zbiorowe:

07.2011 – wystawa fotografii zorganizowana w ramach festiwalu Inne Brzmienia, Galeria Bezdomna, Lublin

03.2009 – Kolekcje, 8 Spotkań ze sztuką, Młodzieżowy Dom Kultury, Lubartów

03.2009 – A to Polska właśnie, Galeria Biała, Centrum Kultury w Lublinie

06.2009 – Galeria Odnowa CKiP, Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku

05.2008- Psyche et Soma, Ferme de la Harpe, Rennes, Francja

12.2006 – Gra i Fika, Galeria Tektura, Lublin

05.2006 – Graficzna Pracownia Wstępna, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, Lublin

01.2006 – Wystawa poplenerowa Antibes 2005, Galeria Pomost, Dzielnicowy Dom Kultury nr 2, Lublin

03.2004 – Miasto moje, a w nim…, Galeria Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku

Nagrody i wyróżnienia:

2014 – Nagroda „Media Jury Awards” w konkursie „Hiii Illustration 2014 International Competitionza” za ilustracje pt „Faerie”

2014 -GRAND PRIX, International Jury Award (Steve Simpson) oraz Media Jury Award (90+10 Magazine) za ilustrację „Faerie”.

2014 – Merit Award (Nocommercial) za ilustrację „Fox Girl”.

2014 – Merit Award (Nocommercial) za ilustrację „Sonnet VI”.

2014 – Merit Award (Nocommercial) za ilustrację „Tree of Hopes”.

2014 – Merit Award (Nocommercial) za ilustrację „Wild Girl in the Cold”.

2010 – I miejsce w etapie regionalnym konkursu fotograficznego Discovery Europe 2010 w kategorii Europo zaskocz mnie zorganizowanym przez Erasmus Student Network – UMCS Lublin.

2009 – Wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w „VII Edycji konkursu na plakat o tematyce związanej z ochroną własności przemysłowej” zorganizowanego przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, Warszawa.

2009 – stypendium w dziedzinie twórczości artystycznej nadane przez Marszałka Województwa Lubelskiego

2004 – I miejsce w konkursie fotograficznym Moje miasto, zorganizowanym przez ILO im. W. Broniewskiego w Świdniku

2004 – I miejsce za przygotowanie i udział w spektaklu Wyzwolenie na I Przeglądzie Spektakli Profilaktycznych Żyć pełniej, Miejskie Centrum Profilaktyki w Świdniku

 

Strona internetowa:

http://www.monikamincewicz.com

5 PYTAŃ:

1. Moje artystyczne inpiracje…

Północne krainy, te, w których chodzi się w dzierganych, wełnianych swetrach i po których bezwstydnie grasują skrzaty, dalekowschodnie (i nie tylko) opowieści z ponadczasowymi przesłaniami, szamański świat przyrody i zwierząt, starosłowiański folklor, wierzenia naszych pradziadów i wszystko to, co kryje w sobie choćby zalążek prawdy przykryty mgiełką tajemniczości, prowadzi moją rękę przy tworzeniu ilustracji. Inspiruje mnie to, co pozwala mi spojrzeć na świat zupełnie nowymi oczyma, często poza sztywne ramy materialnej rzeczywistości, ale także to, co wyzwala we mnie poszukiwacza skarbów, odkrywcę niezwykłych historii, i co sprawia, że moja wyobraźnia zaczyna mi pleść najniezwyklejsze historie. Nie potrafię obojętnie przejść obok starych fotografii, zakurzonych książek oraz przedmiotów z tzw. „duszą”. Na pchlich targach czuje się wręcz jak renesansowy żeglarz odkrywający nowe lądy.

2. Czuję się artystką…

Artysta, to wielkie słowo, wręcz onieśmielające. Ja po prostu lubię tworzyć – szukać nowych rozwiązań, przenosić siebie samą w odległe krainy baśni, z których nigdy nie wyrosłam, wsłuchiwać się w muzykę – dostrzegać ją na papierze, chwytać chwile na kliszy, pracować w drewnie, projektować biżuterię, dekorować wnętrza….Twórczość to taka marmurowa kolumna w moim życiu. Wszystko dookoła niej się zmienia, a kolumna dalej stoi – raz w promieniach słońca, raz po kostki w wodzie, ale jest. I zawsze będzie. A do „artystki” zbliżam się najbardziej gdy widzę, że coś co stworzyłam uchyliło drzwi czyjegoś wnętrza, że ktoś się zatrzymał, zobaczył w tym coś z głębi swojej duszy i stał się choć o ociupinkę lepszy.

3. Moje ulubione własne dzieło…

Jedna z moich ulubionych prac „Faerie” powstała po moim kilkumiesięcznym pobycie na irlandzkiej górze „Sheenun” – czyli, po celtycku, górze wróżek. Za domem,w którym mieszkałam, aż po Atlantyk widniały liczne pagórki pokryte torfem i roślinnością przypominającą rafy koralowe, pod domem znajdowało się jezioro i strumyk z licznymi schodkowymi wodospadami, zaś po drugiej stronie ulicy, schowany w poskręcanej, wybujałej zieleni, stał opuszczony baśniowy domek z kamiennymi łukami, witrażami, mosiężnym skrzatem siedzącym na drzwiach i dachówką porośniętą mchem. Takie miejsca potrafią jak bluszcz opleść serce człowieka inspirując i wpływając na wszelkie jego artystyczne poczynania. Portret wróżki leśnej „Faerie” chodził za mną parę miesięcy powoli ukazując się w coraz to większym detalu. W końcu pojawiła się przede mną w pewien bardzo irlandzki letni deszczowy wieczór – ale już w Lublinie:)

4. Dla lublina chciałbym stworzyć…

Lublin ma fascynującą wielokulturową historię, piękną, tajemniczą starówkę i bardzo ciekawe wierzenia ludowe ubrane w kolorowy folklor – to daje szerokie pole do popisu: kartki pocztowe, murale, oprawy graficzne wydarzeń kulturowych, projekty opakowań produktów regionalnych, książeczki z ilustracjami…

5. Istotą sztuki jest…

docieranie, poruszanie i rozbudzanie miejsc – w nas – które na co dzień śpią przykryte kurzem codzienności.