Grażyna Lutosławska (do 2008 r. Grażyna Ruszewska) – pisarka i dziennikarka.

Rok urodzenia:1964, Siedlce

Wykształcenie: ukończyła wydział filozofii UMCS

Praca:

od 1988 roku związana z Polskim Radiem Lublin. Prowadzi audycje poświęcone kulturze (m.in. „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”, „Osobowości”, „Kanapka kulturalna”).

Współpracuje z programem drugim Polskiego Radia.

Moderuje wydarzenia o charakterze kulturalnym. Od 2012 roku na stałe współpracuje z Teatrem Starym w Lublinie, gdzie przygotowuje i prowadzi spotkania z cyklu „Bitwa o kulturę/Bitwa o literaturę”. Są one transmitowane na stronie internetowej Teatru, dostępne w zbiorach Narodowego Instytutu Audiowizualnego, a część z nich retransmituje TVP Kultura.

 

Publikacje:

Książki dla dzieci: „Leon i kotka czyli jak rozumieć mowę zegara”, fro9, Łódź 2004 – książka otrzymała wyróżnienie literackie polskiej sekcji IBBY, tytuł „Białego Kruka” przyznawany przez Bibliotekę Książek dla Dzieci i Młodzieży w Monachium, fragmenty trafiły do podręcznika szkolnego (Gra w kolory. Ja i moja szkoła kl. 1),

„Wielkie zmiany w dużym lesie”, fro9, Łódź 2005 – książka otrzymała nominację do Nagrody Literackiej IBBY, „Koziutek zdobywa Zamek – przewodnik dla dzieci po Lublinie”, MPK, Lublin 2006, „Jak Arni i Dobek ratowali świat”, Norbertinum, Lublin 2015.

Sztuki teatralne: „O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata” (premiera Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie marzec 2009, reż. Krzysztof Babicki, kolejna realizacja Teatr Nowy w Słupsku styczeń 2012), „Anioł za lodówką” (czytanie performatywne Teatr Andersena grudzień 2014, reż. Daniel Arbaczewski)

Słuchowiska radiowe: emitowany raz w tygodniu „Bazarek” i kilkanaście słuchowisk dla dzieci.

Teksty piosenek m.in. dla Piotra Selima, Pała Błędowskiego, Joli Sip, Mariusza Wawrzyńczyka, do spektaklu „Królowa Śniegu” (premiera Teatr Miejski w Gdyni 2013, muz. Janusz Grzywacz).

Opowiadania „Witka” oraz „Sny Jeża Bolesława” w międzynarodowym zbiorze opowiadań „Fremd sein”, Stuttgart 2010.

Eseje, wywiady, opowiadania i felietony: m.in. w berlińskim magazynie „polenplus”, pismach „Akcent”, „Kraina Bugu”, „Klematis”, „Brulion Kazimierski”, na „blogu ze smakiem” (www.radio.lublin.pl), informatorze kulturalnym „Zoom”.

Nagrody i wyróżnienia m.in:

2017 – Medal 700-Lecia Miasta Lublin

2014 – Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności

2013 – Mistrz Mowy Polskiej

2012 – Zapałka Andersena

2012 – Srebrny Krzyż Zasługi

2006 – Angelus Lubelski w kategorii Człowiek kultury medialnej

5 PYTAŃ

1. Moje artystyczne inspiracje…

Kiedy piszę, rozmawiam, słucham, oglądam, gotuję czy podróżuję, inspiruje mnie to samo: pisanie, rozmawianie, słuchanie…. Jedno wynika z drugiego i odwrotnie.

2. Czuję się artystką…

Jestem dziennikarką i pisarką.

3. Moje ulubione własne dzieło…

Lubię nawet te, które najchętniej napisałabym od nowa. Pokazują, jak się zmieniłam i dają nadzieję, że mogę zmienić się jeszcze bardziej.

4. Dla Lublina chciałabym stworzyć…

Chciałabym być jego częścią. Znajdować w nim inspiracje i dawać je innym.

5. Istotą sztuki jest…

Prawda. Rozumiana jako zgodność twórcy z własnym sumieniem.