Anna Chabros – Piłat

Rocznik: 1982, ur. w Puławach

Wykształcenie: absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom z grafiki w 2012 r.

Praca:

Artystka plastyk, grafik, twórca krótkometrażowych filmów animowanych. Swoją przygodę z filmem animowanym rozpoczęła na studiach, gdzie stworzyła pierwsze filmy wykorzystując różne techniki animacyjne. W tym okresie stworzyła swój pierwszy film festiwalowy „Zielona alternatywa”. Od tego momentu postanowiła rozwijać swój warsztat kontynuując naukę w oskarowym studiu filmowym SE-MA-FOR w Łodzi. Jej produkcja „Kołowrotek” kontynuuje bogatą tradycję polskiej szkoły animacji poklatkowej.

Filmy:

- „Skrzynka, klucz, zawartość” – 2005

- „Zielona alternatywa” – 2007

- „Kura” – 2008

- „Ogon” – 2010

  • Kołowrotek” – 2012

Filmy komercyjne:

- „Żurawie 2014”

- „Folkowisko” 2014

- „Żurawie 2015”

- „Stary” 2015

- „Dźwięczna i wdzięczna Bydgoszcz” – 2015

- „Pośpiech” – 2015

Filmy tworzone podczas warsztatów:

- Warsztaty Kultury:

- „Mara” – 2015

- „Czerwony Kapturek” – pogromca złych wilków” – 2014

- „Lub design… na trawnikach wolimy kwiatki” – 2014

- „Jeż” – 2014

- „Geen Peas” – 2014

- „Dawno temu w kosmosie” – 2014

- Teatr NN:

- „Wspomnienia” – 2012

- „Chochlik drukarski” – 2014

- Galeria Labirynt:

- „Łąka”- 2014

- „Animujemy!” – 2014

- „Alejaja” – 2014

- „Morze” – 2014

- „Rycerz Roch” – 2014

- „Jabłko” – 2015

- „Wyspa” – 2015

Stowarzyszenie Folkowisko

- „Wołki” – 2015

- „Siwa Dolina” – 2015

- „Koryto” – 2015

Sempre a Frente

- „Polska-Ukraina” – 2014

5Medium

- „Jeleń” – 2015

Fundacja „Szpilka”

– Trzy gracje” 2016

Nagrody i wyróżnienia:

– 2017 – I. miejsce na Festiwalu Animacji w Łucku

- laureatka nagrody „Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne” 2013 w kategorii „Obraz”

Wystawy i festiwale:

2012 – „No Budged Show”

2012 – Mocak w Krakowie

2012 – Międzynarodowy festiwal sztuki i filmu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym – nominacja w kategorii Niezależny Konkurs Filmów Krótkometrażowych za film „Kołowortek”

2012 – Se- Ma – For Film Festiwal.

2012 – Międzynarodowy festiwal animacji w Łodzi,

2012 – Centrum Sztuki Współczesnej ” Łaźnia”

2012 – Festival In Out w Gdańsku,

2012 – Galeria Sztuki Współczesnej Ufofabrik, „Mitteleuropa Prox Torino” Turyn, Włochy,

2012 – 1. Ogólnopolski Festiwal Filmów Frapujących w Gorzowie Wielkopolskim.

2012 – Młode Forum Sztuki Galerii Białej

Aktywność:

Prowadzi warsztaty animacji poklatkowej.

Współpraca:

- Teatr NN

- Warsztaty Kultury w Lublinie

- Galeria Labirynt

- Fundacja 5Medium

- Fundacja „Sempre a Frente”

- Stowarzyszenie „Folkowisko”

5 PYTAŃ

1. Moje artystyczne inspiracje…

Pamiętam moment, w którym poczułam, że chcę tworzyć filmy animowane, zainspirował mnie krótkometrażowy film animowany Piotra Dumały „Zbrodnia i kara”. Byłam wtedy na pierwszym roku studiów Grafiki na wydziale artystycznym UMCS. Film jest wykonany unikalną techniką graficzną na kamieniu litograficznym. Miękkie światło, rysunek, czerwone akcenty sprawiły, że poczułam się jak we śnie. Niezwykłość połączenia grafiki warsztatowej i animacji poklatkowej poruszyła moją wyobraźnię i zaszczepił miłość do animacji. Zawsze czułam ogromną więź z Jimem Hensonem i jego zwariowanymi Muppetami, moje serce skradł film pełnometrażowy „Labirynt” z 1986 r. ze wspaniałymi kreacjami Davida Bowie i Jennifer Connelly. Uwielbiam animacje Terrego Gilliama w technice wycinankowej, zobaczyć je można min. „W latającym Cyrku Monty Pythona”, wspaniałe surrealistyczne animacje Jana Svankmajera, które wykonuje min. z gliny, kocham też szalone kreskówki :)

Oprócz filmów animowanych, inspirują mnie sny oraz to, co mnie otacza: ludzie, zwierzęta,

rośliny… Przyroda, zwłaszcza jesienna, kiedy mogę się zatopić w niekończącej się palecie barw, w odgłosie zbierających się do długiej podróży żurawi, w szemrzącym strumieniu górskim. Wtedy spotykam się sama ze sobą, wyciszam umysł… Robię takie jesienne porządki :) – miejsce na kolejne pomysły…

2. Czuję się artystką…

Czy czuje się artystką…. Nie wiem czy potrafię dobrze ustosunkować się do tego określenia, wydaje się ono dla mnie takie suche, niedostępne, obce, myślę, że to wynika z dystansu jaki został zasiany we mnie na poziomie edukacji w szkole średniej. Wszyscy ci sławni malarze, rzeźbiarze, architekci o których można było przeczytać w pięknych grubych księgach byli wielcy, niedostępni (i w większości martwi), więc bycie artystą stawało się równie niedostępne. O sztuce współczesnej mało się mówiło, w tym okresie Internet to był rarytas, więc go nie było. Teraz artyści są bardziej

dostępni i okazuje się, że to po prostu ciekawi ludzie, którzy kochają tworzyć dla innych ludzi oddając temu swoje serce.

3. Moje ulubione własne dzieło…

Moje ulubione własne dzieło na szczęście jeszcze nie powstało:), ta świadomość sprawia, że chcę pracować, szukać i tworzyć dalej, nie zamykać się w świecie idealnego dzieła. Daje mi to poczucie wolności, motywuje do działania, nie muszę się bać, że nie będę w stanie dorównać swoim wyimaginowanym poprzeczkom, które każdy z nas sobie stawia. Kocham robić to co robię, a jeżeli przestanę, to będzie znak, że przyszedł czas na inne ważne rzeczy. Staram się nie zamykać i słuchać wewnętrznego głosu, który zawsze jest dobrym doradcą i przewodnikiem.

4. Dla Lublina chciałbym stworzyć…

Z Lublinem jestem związana emocjonalnie – to takie „moje miasto” – tu czuję się dobrze, jest tu wszystko: ludzie, dobra energia, dużo zieleni, historie – te niezwykłe i te bolesne…. Lublin jest magicznym miastem, o którym w ciekawy sposób chciałabym opowiedzieć za pomocą animacji.

5. Istotą sztuki jest…

Najważniejszą rzeczą w sztuce jest to by była prawdziwa, płynęła prosto z serca, to nieodparte uczucie, które potęguje potrzebę jej tworzenia i odbioru.